Ako si vybrať vitrínu?

Vitrína môže byť pýchou interiéru.Vitrína ako zaujímavý kus odkladacieho nábytku je vlastne domácou verziou výkladnej skrine, v ktorej obchodníci prezentujú hity zo svojej tovarovej ponuky. Vystavovať na obdiv to najlepšie patrí k bežným prejavom ľudského správania. Každý sa chce pochváliť predmetmi, ktoré podľa neho stoja za to. A vitrína je skvelým druhom nábytku, ktorá všetko vzácne z domácnosti zhromaždí v svojom náručí. Zároveň absolútne úprimným a otvoreným segmentom, pretože to aj suverénne ukáže celému svetu. Minimálne všetkým, ktorí vás poctia návštevou.

Vitrína môže byť pýchou interiéru.Vitrína ako zaujímavý kus odkladacieho nábytku je vlastne domácou verziou výkladnej skrine, v ktorej obchodníci prezentujú hity zo svojej tovarovej ponuky. Vystavovať na obdiv to najlepšie patrí k bežným prejavom ľudského správania. Každý sa chce pochváliť predmetmi, ktoré podľa neho stoja za to. A vitrína je skvelým druhom nábytku, ktorá všetko vzácne z domácnosti zhromaždí v svojom náručí. Zároveň absolútne úprimným a otvoreným segmentom, pretože to aj suverénne ukáže celému svetu. Minimálne všetkým, ktorí vás poctia návštevou.

Doba čítania 10 min.
Jan, redakcia Heureka.sk

Vitrína nie je iba obyčajná skrinka na odkladanie vecí. Je to ukážkový kus nábytku, ktorému nechýbajú prvky elegancie, výtvarnosti ba dokonca luxusu. Záleží iba na vás, či prirodzený pôvab vizuálne odľahčeného typu skrinky výberom artefaktov podčiarknete alebo naopak umiestnením nevhodných či nevkusných predmetov znegujete.

Interiérová nostalgia i moderna

Vitrína bola v obývacej miestnosti aj v minulosti stredobodom pozornosti a hlavným objektom záujmu nielen pre honosnosť spracovania, materiálu a celkového dizajnu, ale aj pre príťažlivosť obsahu. V 19. storočí ako solitérny prvok meštianskeho zámožného interiéru ohromovala sklenená vitrína poličkami zaplnenými čínskymi čajovými šálkami či jedálenskými súpravami karlovarského porcelánu. Ale v druhej polovici minulého storočia sa jej dominancia v priestore potlačila, zakomponovaná do veľkých nábytkových stien sa plnila zvyčajne pohármi z brúseného skla a kávovými setmi. Aj keď aspoň trochu opticky odľahčila ťažkopádnosť skrinkovej zostavy s množstvom úložného priestoru, v skutočnosti sa v obrovskej nábytkovej stene vizuálne strácala.

Dnes sa svet vrátil k pôvodnému zneniu vitríny. Súčasný dizajn jej venoval špeciálny priestor, aby sa mohla v interiéri svojou výnimočnosťou opäť zaskvieť. Samozrejme, že vo vynovenej podobe. Už to nie je exponovane zdobený až prečačkaný typ nábytku, ale moderná skrinka so sklenenými dverami, ktorá štýlovo komunikuje s ostatným zariadením miestnosti. A ktorá dokáže interiér perfektne prevzdušniť.

Kam ju uložiť

Vitrína ako parádny kus nábytku je stvorená najmä pre obývaciu izbu, kde sa najčastejšie prijímajú návštevy. Ale rovnako dobre môže byť umiestnená aj v pracovni alebo vo väčšej hale, ak jej plánujete zveriť časť domácej knižnice. Najmenej sa hodí do detskej izby, kde hrozí pre temperament detí úraz. A porezanie sklom netreba riskovať ani v prípade izby pre seniora, ktorý má pohybové obmedzenia alebo problémy s rovnováhou.

Svoje pevné miesto má kuchynská alternatíva vitríny ako súčasť linky alebo ako osobitý kus nábytku vhodný aj do jedálne. Klasický príborník typický pre rustikálny štýl čiže kombinácia presklenej vitríny a skrinky s dvierkami si v inovovanej podobe razí cestu aj do súčasného interiéru.

Veľkosť priestoru i jeho celkové zariadenie rozhodne o type vitríny. Zaujímavá je na nožičkách, ale i bez nich. Môže byť kombinovaná so skrinkami s plnými dvierkami alebo presklená celá či len v prednej časti, úzka i dvojdverová a prípadne závesná.

Vitríny umiestnené na stene...

... si popri stojacích získavajú tiež čoraz väčšiu obľubu. Dokonca ako súčasť moderných obývacích stien sú dominantným vizuálnym prvkom. Ak ide o sektorovú zostavu, tam sa môže výber odvíjať práve od centrálneho segmentu, od vitríny, ku ktorej sa prikupujú potom ďalšie, vhodne skombinované, prvky skrinkového kompletu. Závesná vitrína však môže slúžiť aj ako solitér v inej časti interiéru. Jednoducho všade tam, kde nemáte voľný priestor na podlahe, ale naopak dostatok nevyužitého miesta na stene.

Absolútne rozhodujúcim parametrom je nosnosť závesnej vitríny, ktorá sa nesmie preťažovať. Inak by sa nábytok mohol odtrhnúť a sklenená časť i všetky umiestnené predmety sa rozbijú alebo inak znehodnotia. Nehovoriac o riziku zranenia človeka, ktorý sa v čase nehody vyskytuje blízko vitríny. Škoda dobrého zámeru, ktorý pre podcenenie fyzikálnych zákonov napokon skončí hotovou katastrofou.

Široká škála materiálov

Vyberie si každý, pretože súčasný sortiment je aj v tomto segmente veľký. Pokrýva rôzne štýly moderného i tradičného dizajnu a ponuka je ešte bohatšia aj vďaka farebným a typovým variáciám použitých materiálov. Konštrukcia vitríny rovnako ako u iného nábytku pre obývacie izby sa vyrába najmä z laminovanej alebo dýhovanej drevotriesky s rôznou povrchovou úpravou. Tento  materiál je charakteristicky ľahký a nenáročný na bežnú údržbu.

Na trhu sú aj vitríny z pevného, hmotnostne ťažšieho masívu, ktorý sa dá namoriť vo viacerých odtieňoch. Výhodou je jednoduchá údržba pri poškodení. Drevený povrch stačí prebrúsiť, prelakovať a znovu namoriť.

Niektorí výrobcovia siahajú radi po kovovom ráme, ktorý v kombinácii s tvrdeným sklom spĺňa požiadavky avantgardného interiéru s elegantným imidžom.

Hra svetla

  • Dekoratívny dojem z artefaktov umocnia zdroje svetla umiestnené v hornej časti vitríny. Integrované bodové alebo pásové LED osvetlenie dokáže výnimočnosť vystavených dekorácií ešte zvýrazniť. Efekt zvýšite, ak do vitríny umiestnite sklenené poličky, takže prúd svetla bude prechádzať celou vitrínou.

  • Ďalším zvýrazňujúcim prvkom býva zrkadlo umiestnené po celej výške na zadnej vnútornej stene vitríny. Tým sa počet umiestnených predmetov vo vitríne opticky zdvojnásobí a vďaka hry lúčov a odrazu svetla získate ešte dominantnejší interiérový prvok.

  • Naopak, ak chcete viditeľnosť predmetov uložených na poličkách trochu stlmiť, vyberte si dvierka vyrobené namiesto z číreho radšej z matovaného skla, ktoré dodá vitríne trochu záhadný imidž.

Miesto pre spomienku

Otázkou zostáva, čo konkrétne na poličky položiť, aby sa dojem z peknej vitríny detailným skúmaním obsahu nepokazil. Bude to test vášho vkusu dosiahnuť súlad sošiek, váz, svietnikov a iných dekorácií. A musíte rátať aj s tým, že vitrína veľa miesta na uloženie vecí neposkytuje. Ako výtvarná zložka bytového zariadenia spĺňa skôr estetickú funkciu a podľa toho treba vyberať aj vhodné predmety. Platí pravidlo, že menej je viac. Poličky za sklom netreba prepchávať množstvom, ale vyplniť kvalitou tak, aby všetky kúsky mali svoj priestor a boli dobre viditeľné.

Problémom býva zosynchronizovať charakterovo odlišné predmety. Týka sa to najmä darčekov od známych a suvenírov z dovoleniek, ktoré si donesiete z rôznych kútov sveta, čím vzniká často až bizarná kolekcia artefaktov. Už pri výbere upomienkových predmetov v cudzine treba zohľadniť charakter interiéru a siahať najmä po veciach vyrobených z prírodných materiálov, ktoré sa dajú lepšie kombinovať, aj keď pochádzajú z odlišných kultúr.

Zberateľské vášne na uzde

Dobrou alternatívou je aj vystavenie zbierky vo vitríne. Je to veľká výzva pre každého zberateľa. Vybrať len tie najlepšie kúsky, ktoré budú prezentovať celú jeho námahu. No dôležitý je i charakter predmetov. Inak vyznie kolekcia umelecky zvládnutých bytových doplnkov z farebného skla, inak zbierka pivných tácok či vlajočiek futbalových klubov.

Zberateľstvo je fenomén, ktorému podľahnú mnohí. Pokiaľ sa koníček drží na uzde, spôsobuje radosť a všetko je v poriadku. Situácia sa komplikuje, ak zberateľská vášeň nadobudne nekontrolované rozmery a byt sa začne plniť kvantom predmetov, ktoré vytláčajú z priestoru jeho majiteľov. Tu už nestačí kapacita vitríny ani všetkých ostatných skriniek celého obytného areálu.

Knihy sú rodinným striebrom

Nie v každej, ale vo väčšine domácností panuje vo vzťahu k nositeľkám krásneho či múdreho slova tichý rešpekt. Knihy sa jednoducho nevyhadzujú, k mnohým sa aj po prečítaní radi vraciate, iné majú silu daru od blízkeho človeka. A neraz sa uchováva aj časť knižnice rodičov či prarodičov. Nieto tej sily, ktorá by vás prinútila vzdať sa ich. A tak sa ich doma v priebehu rokov až celého života poriadne nakopí. Rodinný poklad v pravom slova zmysle si zaslúži aj patričný prístup a miesto. Tak čo s tým? Ak vylúčite nedôstojné priestory šatníka alebo vyklápacej manželskej postele, je len pár možností. Police nad pracovným stolom, knižničné regály a presklené vitríny. Tie zároveň knihy ochránia pred prachom. A pretože knihy majú rôzny formát, lepšou voľbou budú vitríny s ľubovoľne nastaviteľnými vnútornými poličkami, aby sa zmestili aj encyklopédie a reprezentatívne publikácie o umení.

Lesknú sa len dokonale čisté

Vitrína má veľkú šancu vyčnievať z priemeru, ale s jednou podmienkou. Nesmie sa zanedbať jej údržba i problém s prachom, ktorý sa po čase napriek uzavretým dvierkam na policiach i na predmetoch usadí. A prípadné vnútorné osvetlenie na defekt ešte upozorní. Treba sa preto pravidelne venovať čisteniu hlavne sklenených častí vitríny či artefaktov. Najmä ak čajovú súpravu alebo sadu pohárov aj občas používate. Účinnejšie ako utieranie prachu je mokrý proces. Ak nie ste priaznivci koncentrovaných chemických prípravkov, môžete sa inšpirovať niekoľkými vyskúšanými domácimi radami.

SKLO:

  • Poličky i poháre umývajte v teplej vode s trochou saponátu na riad, potom ich opláchnite, nechajte odkvapkať a dosucha vyutierajte čistou utierkou.

  • Prstence z vodného kameňa na pohároch pomôže odstrániť kyselina citrónová alebo zmes octu, soli a kúskov surových zemiakov, ktorou nádobu naplňte a po chvíli pôsobenia vypláchnite čistou vodou.

  • So škvrnami po čaji si poradí zriedený ocot.

  • Krištáľové poháre umývajte len vo vlažnej vode a vyleštite utierkou s pár kvapkami alkoholu, na staršie škvrny si vezmite na pomoc bielu zubnú pastu a bavlnenú handričku.

  • Nánosy na krištáľovej váze pomôže zlikvidovať roztok vody, octu a kávovej usadeniny, ktorý nechajte pôsobiť celú noc a potom nádobu vypláchnite.

PORCELÁN:

  • Tento krehký materiál nenechávajte dlho vo vode, ktorá môže pri ručne maľovaných výrobkoch preniknúť pod glazúru a zdobenie znehodnotiť.

  • Porcelánové šáločky a tanieriky neklaďte k ostatnému riadu v drese, ale hneď ho poumývajte v mydlovej vode.

  • Silnejšie znečistené miesta vyrieši mäkká zubná kefka a usadeniny z vody vlhká handrička namočená v octe.

  • Porcelán ani krištáľ nedávajte nikdy do umývačky riadu a do nádob z porcelánu radšej nevkladajte kyslé jedlá a paradajky, ktorých agresívne zložky môžu predmet poškodiť.

ZRKADLO:

  • Odrazovú plochu vo vnútri vitríny najprv zbavte prachu, aby pri mokrej fáze jeho čiastočky citlivú vrstvu nepoškriabali, a potom ju poumývajte čistou vodou a vyutierajte suchou bavlnenou handričkou.

  • Účinný je aj vylúhovaný a vychladnutý čaj, ktorým zrkadlo poumývajte, nechajte uschnúť a na záver ho vyleštite jelenicou alebo hodvábnym papierom.

  • Vyšší lesk zabezpečíte olivovým olejom alebo rozkrojeným zemiakom, ktorým prejdite po celej ploche a napokon ju doleštite novinami.

  • A mastnejšie škvrny alebo odtlačky prstov pomôže odstrániť roztok vody a citrónovej šťavy alebo octu.

Autorom nákupného poradcu je domnabytkuonline.sk.